kategoria: Pielęgnacja skóry
Opublikowany: 2018-02-24
W poprzednim wpisie zagłębiliśmy się w tajniki oczyszczania skóry. Kolejnym krokiem, który wykonujemy jest TONIZACJA. Z moich obserwacji wynika, że to najczęściej omijana czynność w domowej pielęgnacji. Bardzo często po oczyszczeniu skóry przechodzimy do aplikacji kremu lub używamy toniku jako preparatu do demakijażu. Tymczasem tonizacja jest konieczna, aby prawidłowo przygotować skórę do przyjęcia następnych preparatów kosmetycznych.
Jakie więc są podstawowe zadania naszego niedocenionego toniku?
zmywa on pozostałości preparatów do demakijażu i oczyszczania skóry,
odświeża skórę, a w zależności od zawartych ekstraktów nawilża ją, łagodzi podrażnienia itp.
przywraca skórze naturalne pH.
Co z tym pH? Czy rzeczywiście jest tak ważne dla skóry?
Prawidłowe pH skóry jest kwaśne i oscyluje w granicach 4,7- 5,6. Kwaśne pH sprawia, że nasza skóra staje się środowiskiem mało przyjaznym dla niektórych chorobotwórczych bakterii. Co więc może się stać jeśli nasze pH ulegnie zmianie? Przy zbyt niskim pH skóra zaczyna produkować zbyt dużo łoju w wyniku czego mogą powstawać zaskórniki, rozszerzone pory, a co za tym idzie - mogą rozwijać się takie choroby jak trądzik czy łojotok. Zbyt wysokie pH spowoduje zbytnią nadwrażliwość skóry, która może prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.
Dla przykładu: większość sklepowych mydeł ma pH ok. 10. Oznacza to więc, że będzie zmieniało odczyn skóry na silnie zasadowy, można sobie wyobrazić jak bardzo destrukcyjne działanie będzie miało dla naszego płaszcza hydrolipidowego jeśli użyjemy go na skórę twarzy.
Wobec tego widać, że aby cieszyć się zdrową skórą, niezbędne jest utrzymywanie jej prawidłowego pH.
Prawidłowe używanie toniku polega na aplikacji go na prędzej oczyszczoną skórę twarzy za pomocą wacika bądź dłoni (chociaż jestem za tym, aby wszystkie produkty nakładać własnymi rękoma, to w przypadku toniku dopuszczam waciki; pamiętajcie jednak by nie wykonywać ruchów tarcia, które będą działały drażniąco, a jedynie lekko dotykać). Ciekawym rozwiązaniem są też atomizery, które delikatnie rozpylają mgiełkę na twarzy.
Kto mnie zna ten wie, że lubuję się w kosmetykach naturalnych, choć nie wykluczam niektórych drogeryjnych! Tak i w tym przypadku z czystym sumieniem w celu tonizacji skóry polecam Wam HYDROLATY .
Najprościej mówiąc, hydrolaty (inaczej woda kwiatowa lub roślinna) powstają jako produkt uboczny w procesie destylacji olejków eterycznych i aż trudno uwierzyć, że dopiero od niedawna wykorzystuje się ich rewelacyjne właściwości - jeszcze kilka lat temu traktowało się je jako produkt uboczny, zbędny.
Główną przewagą hydrolatów nad drogeryjnymi tonikami jest ich skład. Hydrolaty są w 100% naturalne, jak wspomniałam wyżej, powstają podczas procesu destylacji parą wodną roślin lub ich części. W skład toników, które stoją na sklepowych półkach często wchodzą substancje pomocnicze, które niekoniecznie mają dobroczynne działanie dla naszej skóry.
Substancje, z którymi najczęściej spotkasz się w tonikach:
alkohol- co prawda znajduje się w tonikach w małych ilościach jednak należy pamiętać, że im go więcej tym bardziej będzie działał wysuszająco na skórę,
ekstrakty roślinne,
środki powierzchniowo-czynne - także będą działały drażniąco, wysuszająco na skórę,
dodatki - konserwanty, substancje zapachowe, barwniki.
Jeśli zdecydujecie się na stosowanie hydrolatów to zapewniam, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. W zależności od problemów skórnych możemy dobierać odpowiadające naszym potrzebom hydrolaty. Hydrolat z oczaru będzie wykazywał właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przez co doskonale sprawdzi się przy skórach dojrzałych, jak i przy tych z problemami trądzikowymi. Hydrolat z róży damascena będzie można zastosować u osób z trądzikiem różowatym, bo wykazuje doskonałe właściwości wzmacniające naczynia.
Na koniec jako ściągawkę podaję Wam stronę, z której najczęściej zamawiam hydrolaty:
http://www.biochemiaurody.com/sklep/o-hydrosols.html
Podsumowując:
tonizacja jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji skóry, który wykonujemy po zakończonym oczyszczaniu,
wybierając produkt dla siebie, wystrzegaj się takich substancji w składzie jak: etanol ( alcohol, alcohol denat., DRF alcohol, grain alcohol, ethanol), glikole (Propylene Glycol, PG, Xylene Glycol), środki zapachowe, barwniki, konserwanty,
tonik nigdy nie może być stosowany jako środek zastępujący preparat do oczyszczania skóry!
doskonałą alternatywą dla toników są hydrolaty, które są pozbawione ulepszaczy, są w 100% naturalne, idealne do każdego rodzaju skóry. Dobrze sprawdzają się w przypadku cer wrażliwych czy dotkniętych innymi problemami skórnymi.
Blog postał z myślą o kobietach, które pragną świadomie dbać o swoją skórę. Jest to miejsce, w którym dzielę się naturalnymi sposobami pielęgnacji skóry oraz nowinkami ze świata kosmetyków i kosmetologii.
Gabinet Kosmetologii
Lidia Fulara,
ul. Targowa 6,
63-500 Ostrzeszów
Rezerwacje telefoniczne: (+48) 785 772 675
Duży parking znajduje się przy gabinecie na placu Stawek