kategoria: Substancje w kosmetykach
Opublikowany: 2019-03-29
Nie ma chyba drugich substancji stosowanych w kosmetykach tak kontrowersyjnych jak parabeny. Nie ma też chyba osoby, która chociaż raz o nich nie słyszała A jak jest naprawdę? Ile razy idąc do sklepu po nowy kosmetyk zwracałaś uwagę czy nie zawiera parabeów? Czy aby na pewno należy się ich bać?
Najprościej mówiąc są to konserwanty. Są szeroko stosowane w kosmetykach ponieważ wykazują szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego. Przy czym nie mają wpływu na konsystencję, smak, barwę oraz zapach produktu, w którym się znajdują.
Wszystko zaczęło się w roku 2004 kiedy to dr Philippa Darbre wraz ze swoim zespołem prowadziła badanie na grupie 20 kobiet chorujących na złośliwy nowotwór piersi. W pobranych wycinkach raka znajdowały się śladowe ilości parabenów. To dało początek spekulacjom jakoby parabeny zawarte w antyperspirantach były odpowiedzialne za powstawanie nowotworów piersi. Dodatkowym argumentem przemawiającym na niekorzyść parabenów był fakt, że nowotwory piersi są najczęściej zlokalizowane w górnej ćwiartce piersi, a więc blisko pachy. !Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że wycinki pobrane były tylko od osób chorych nie było wiadomo więc czy parabeny są obecne bądź nie w tkankach osób zdrowych.!
Kolejne badania, które znów przemawiały na niekorzyść parabenów prowadził Barr ze wspólnikami. Pobrali oni tkankę gruczołu sutkowego od 40 kobiet po mastektomii i znów znaleziono minimum jeden rodzaj parabenu w każdej z tkanek. Ale co ciekawe 7 spośród tych 40 kobiet nigdy nie stosowały kosmetyków w okolicy pach!
Po opublikowaniu badań dr Darbre parabeny stały się obiektem coraz to liczniejszych badań. Jedne z ciekawszych zostały przeprowadzone przez National Cancer Institute (NCI). Tym razem w grupie badanej było, aż 813 kobiet, szukano związku między częstością występowania raka piersi, a stosowaniem kosmetyków pod pachami zawierającymi parabeny. W badaniach tych nie wykazano, aby był jakiś związek między stosowaniem antyperspirantów, a występowaniem raka piersi.
Często słyszy się stwierdzenie jakoby parabeny uczulały, a prawda jest taka, że są one stosunkowo słabymi alergenami. Problem ten może wynikać z faktu, że są one stosowane na szeroką skalę w kosmetykach. Szacuje się, że znajdują się w 99% kosmetyków stosowanych na skórę i w 77% kosmetyków spłukiwanych.
Ciekawe badania odnośnie ich wpływu na występowanie alergii zostały przeprowadzone w latach 2000- 2005 przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi . Miały one na celu ocenić częstość występowania alergii kontaktowych na substancje konserwujące w kosmetykach. Badania przeprowadzano, aż na 113 osobach, a parabeny wywołały alergię zaledwie u 0,3% osób badanych.
Na korzyść parabenów w 2011 roku opowiedział się Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Konsumentów wydając opinie wedle, której parabeny są bezpieczne jeśli są stosowane w dopuszczalnych ilościach czyli 0,4%, kiedy stosowane są indywidualnie lub 0,8%, jeżeli stosuje się mieszaninę kilku różnych parabenów. Biorąc pod uwagę całość kosmetyku są to naprawdę niewielkie ilości.
Czy parabeny są bezpieczne?...Nie wiem. Nikt was nie zapewni, że są to związki w 100 % bezpieczne co nie zmienia jednak faktu, że są to jedne z lepiej przebadanych substancji w kosmetologii. Są stosowane w kosmetykach nieprzerwanie od ponad 50 lat! Nie ma jednoznacznych badań, które stwierdzałyby, że parabeny są w 100% bezpieczne, a i naukowcy nie są zgodni co do ich bezpieczeństwa. Jednakże Instytucje administracyjne odpowiedzialne za dopuszczenie parabenów do użytku zapewniają, że stosowane w nieprzekraczalnych, dopuszczalnych normach są bezpieczne.
Źródła:
Jagoda Świerkot, Katarzyna Duda-Grychtoł, Sylwia Klasik-Ciszewska.: Parabeny jako przykład niebezpiecznych konserwantów Med Rodz 2017; 20(3): 222-225
Bojarowicz H, Wnuk M, Buciński A.: Efektywność i bezpieczeństwo stosowania parabenów Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 647-653
Woźnia k-Holecka J, Koziołek A.: Ocena zachowań konsumenckich w związku ze stosowaniem kosmetyków z zawartością parabenów* Przegl Dermatol 2013, 100, 297–304
Bojarowicz H., Fronczak P., Krysiński J.: Czy kosmetyki mogą nie zawierać konserwantów? Hygeia Public Health 2018, 53(2): 124-131
Marwicka J., Niemyska K., Wieczorek M. : Parabeny jako substancje konserwujące stosowane w preparatach kosmetycznych oraz ich wpływ na apoptozę fibroblastów skóry człowieka 6 / 2017 / vol. 6 Kosmetologia Estetyczna
Blog postał z myślą o kobietach, które pragną świadomie dbać o swoją skórę. Jest to miejsce, w którym dzielę się naturalnymi sposobami pielęgnacji skóry oraz nowinkami ze świata kosmetyków i kosmetologii.
Gabinet Kosmetologii
Lidia Fulara,
ul. Targowa 6,
63-500 Ostrzeszów
Rezerwacje telefoniczne: (+48) 785 772 675
Duży parking znajduje się przy gabinecie na placu Stawek